مهبانگ


مهر: وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه پس از دیدار و مذاکره با همتای اندونزیائی خود در یک مصاحبه مطبوعاتی مدعی "تماس سفرای ایران و آمریکا" در افغانستان شد و گفت: اوباما بزودی روند تحقق پیمان دوستی و همکاری بمنظور توسعه صلح و ثبات منطقه ای را آغاز خواهد کرد.

هیلاری کلینتون با اشاره به شعار اصلی اوباما مبنی بر ایجاد تغییر گفت: در رابطه با دوستان و متحدان آمریکا در جهان و نیز با در نظر گرفتن چالشهائی که با آن مواجه هستیم، در مسیر تغییرات مثبت حرکت می کنیم .

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نظر هولبروک نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان مبنی بر دخیل نمودن ایران در بحث ثبات در افغانستان افزود: واقعیت این است که ایران همسایه افغانستان است و پناهندگان افغانی را که ازترس حکومت ظالمانه طالبان فرار کردند در ایران پناه داده است.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تماسهای سفرای امریکا و ایران در کابل افزود : هولبروک طبیعتا به اینگونه همکاریها نظر داشته است. بحث ثبات  افغانستان باید شامل همسایگان این کشور نیز بشود ، ولی این چیزی است که در باره شکل ان بعدا تصمیم گرفته خواهد شد.

وی محور جدید سیاست خارجی را تلفیقی از دیسیپلین و عملگرائی اعلام و گفت: برای رسیدن به آینده شکوفا و صلح جهانی، همکاری با کشورهائی مد نظر است که  به خطرات موجودی که با آنها مواجهیم اهمیت قائل اند .

حسن ویرایودا، وزیر امور خارجه اندونزی نیز ضمن استقبال از سیاست خارجی جدید دولت اوباما از توجه این کشور به مسئله فلسطین و نیز پیشنهاد مذاکره مستقیم با ایران ابراز خرسندی کرد. وی تصریح کرد: اندونزی علاقمند است در جهت حل مشکلات فلسطین و سایر مسائل جهان اسلام همکاری نزدیکی با امریکا داشته باشد.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین گفت: اندونزی بعنوان یک کشور با بیشترین جمعیت مسلمان و دمکراسی و بعنوان عضو موثری از گروه 20  دارای نقش مهمی در قدرت هوشمند دولت اوباما است. اوباما می خواهد  با همه کشورهای جهان تعامل داشته باشد و اندونزی در این تلاش شریک مهمی خواهد بود.این کشور که سومین دمکراسی جهان است نقش هدایتگری در آینده مشترک ایفا می کند. ایجاد مشارکت همه جانبه با اندونزی گام مهمی است که از جانب امریکا برداشته میشود.

وی افزود این مهم است که حرفهای دیگران را بشنویم و نیز با تمامی کشورها صحبت کنیم و از کشوری که در آن اسلام، دمکراسی و مدرنیسم نه تنها دارای همزیستی می باشند بلکه با تلفیق مستحکمی را بوجود آورده ،حمایت کنیم.

کلینتون تعمیق روابط در جهت گسترش همکاریها در زمینه بحران جهانی اقتصادی،تغییرات آب و هوائی امنیت و حقوق بشر را مورد تاکید قرار داد ،  از سایر زمینه های همکاری شامل موضوعات علمی ،تکنولوژیک ، ایجاد همگرائی در حوزه آسیا پاسیفیک نام برد و گفت: قدمهائی در جهت تعمیق روابط برداشته شده از جمله از آغاز فعالیت سپاه داوطلبان صلح و تجدید  برنامه پنج ساله همکاری در زمینه های آموزشی شامل اعطای دوره های بورسیه به دانشجویان اندونزیائی.

بنا به گفته‌ی هیلاری کلینتون، بر طبق استراتژی "قدرت هوشمند"، آمریکا خواهان حل مشکلات منطقه‌ای ، به یاری متحدان و همکاران خود در جهان است . کلینتون یادآور شد که "قدرت هوشمند" به معنای ارزیابی واقع‌گرایانه از شرایط است و آمریکا آماده‌ی شنیدن سخن دیگران است.

وی گفت: اوباما بزودی روند تحقق پیمان دوستی و همکاری بمنظور توسعه صلح و ثبات منطقه ای از طریق همکاریها در زمینه های مختلف را آغاز خواهد کرد.

به گزارش مهر ، همچنین امروز (1/12/1387) هیلاری کلینتون در دیدار 45 دقیقه ای خود با آقای یودیونو رئیس جمهور اندونزی موضوعات مختلف را مورد بررسی قرار داده و درپایان طرفین این دیدار را مثبت و سازنده اعلام کردند. جزئیات این دیدار در بخشهای بعدی خبر منعکس خواهد شد.

سفر سمبلیک کلینتون به اندونزی

"هیلاری کلینگتون" وزیر امورخارجه آمریکا که همراه هیئتی بلند پایه از وزارت امورخارجه این کشور وارد اندونزی شده سفر آسیایی خود را از کشور ژاپن آغاز نمود.

سفر وزیر امورخارجه آمریکا به اندونزی در حالی انجام می شود که از چند روز گذشته تظاهرات  متعددی توسط دانشجویان و فعالان دینی در مخالفت با این سفر در نقاط مختلف اندونزی برگزار شده بود. تظاهرات کنندگان در شهرهای مختلف اندونزی با تجمع در خیابان های اصلی ضمن آتش زدن پرچم های آمریکا، عکس های رئیس جمهور آمریکا و وزیر امورخارجه آن به مخالفت با سیاست های آمریکایی و سفر این مقام عالی دولت آمریکا به اندونزی پرداختند.

موج تظاهرات های ضد آمریکایی امروز نیز در شهرهای مختلف اندونزی ادامه داشت. صبح امروز پنج شنبه نیز مجمع دانشجویان مسلمان شهر جوکجاکارتا با برپایی تظاهرات به مخالفت با سفر "هیلاری کلینتون" به اندونزی پرداختند. در ادامه دانشجویان شهر باندونگ نیز با تجمع در میدان اصلی این شهر ضمن آتش زدن عکس های "هیلاری کلینتون" به مجسمه وی لنگه کفش پرتاب نمودند، در جاکارتا نیز دانشجویان و فعالان دینی با تجمع در جلوی سفارت آمریکا در جاکارتا، کاخ ریاست جمهوری اندونزی و وزارت امورخارجه این کشور نسبت به این سفر ابراز انزجار نمودند.

در عین حال سیاستمداران اندونزیایی نیز با دید خاصی به سفر "هیلاری کلینگتون" به اندونزی می نگرند. "عبد الله طوها" رئیس گروه دوستی پارلمانی مجلس نمایندگان اندونزی که در یک برنامه زنده تلوزیونی که از شبکه خبری Metro TV پخش می شد، گفت : سفر وزیر امورخارجه آمریکا به اندونزی تنها یک سفر سمبلیک است و در آن هیچگونه موضوع خاصی پیگیری نخواهد شد ولی در هر حال اندونزی باید از فرصت بوجود آمده نهایت استفاده را ببرد تا روابط اقتصادی خود با آمریکا خصوصأ در بخش سرمایه گذاری را گسترش دهد، زیرا سرمایه گذاری آمریکا در بخش های مختلف اقتصاد اندونزی یک خبر خوب برای مردم اندونزی بشمار خواهد رفت.

این نماینده ارشد مجلس نمایندگان اندونزی با اشاره به رویکرد دولت "اوباما" و توجه بیشتر وی به قدرت نرم و قدرت هوشمند افزود : ما استفاده از قدرت هوشمند را می پسندیم و مطمئنأ در این راستا به آمریکا کمک خواهیم نمود. بعنوان مثال ما می توانیم به برقراری رابطه میان آمریکا و ایران کمک کنیم، زیرا ما با هر دو کشور آمریکا و ایران رابطه خوبی داریم و این یعنی یک خصوصیت استثنایی برای اندونزی است، زیرا کمتر کشوری دارای چنین خصوصیتی می باشد.

به گزارش مهر ، "طوها" همچنین در پاسخ به سؤال مجری شبکه Metro TV درخصوص آمادگی اندونزی برای میانجیگری در برقراری رابطه میان آمریکا و ایران با صراحت پاسخ داد : ما آماده ایم تا برای برقراری رابطه میان آمریکا و ایران میانجیگیری نماییم و حتی آماده ایم برای بهبود رابطه میان آمریکا و فلسطین و بطور کلی دنیای اسلام قدم پیش بگذاریم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نمایندگان اندونزی در خصوص رابطه میان اندونزی و آمریکا نیز گفت : اندونزی یکی از پیشگامان تأسیس سازمان ASEAN می باشد و همچنین رابطه خوبی با کشورهای پیشرفته آسیایی مانند چین دارد، لذا آمریکا برای نزدیک شدن هر چه بیشتر به ASEAN و متوازن کردن ساخت تأثیرگذاری چین در منطقه آسیای جنوب شرقی، به توسعه رابطه با اندونزی امیدوار است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا آمریکا که هم اکنون رهبری آن بر عهده حزب دموکرات این کشور می باشد، برای توسعه و گسترش رابطه خود با اندونزی بر موضوع رعایت حقوق بشر در اندونزی تأکید نخواهد داشت، گفت : بنظر من آمریکا از موضوع حقوق بشر دیگر حرفی نخواهد زد، زیرا این کشور تاکنون به اندازه کافی نقض حقوق بشر به انواع مختلف را در کارنامه اش داشته است.

"کلینتون" در سفر 2 روزه خود به اندونزی علاوه بر دیدار "حسن ویرایودا" وزیر امورخارجه اندونزی و "سوسیلو بامبانگ یودیونو" رئیس جمهور این کشور نیز دیدار خواهد نمود. در این دیدار رئیس جمهور اندونزی پیشنهاد اندونزی برای برقراری صلح در خاورمیانه و برقراری استقلال فلسطین را به "کلینتون" ارائه خواهد کرد. وی همچنین از دبیرخانه ASEAN در جاکارتا نیز دیدار خواهد نمود و با مقامات آن دیدار خواهد داشت. دیدار با علمای اندونزی نیز جرء دیگر برنامه های وزیر امورخارجه در مدت حضور 2 روزه آن در اندونزی خواهد بود.

لازم بذکر است با توجه به اینکه دولت "اوباما" آسیا را بعنوان اولین قاره برای سفر وزیر امورخارجه خود انتخاب نموده است جامعه بین الملل بیش از پیش به عملی شدن یا نشدن شعارهای انتخاباتی اوباما در هنگام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که تمرکز آن بهبود رابطه آمریکا با کشورهای اسلام بر اساس احترام متقابل بود، توجه می کنند.

در این رابطه "آگونگ بانیو پرویا" رئیس دانشگاه کاتولیک شهر "باندونگ" اندونزی طی مقاله ای که امروز در روزنامه جاکارتا پست به چاپ رسید نوشت : ما باید از زبان "هیلاری کلینتون" رویکرد جدید دولت آمریکا درقبال جهان اسلام را بشنویم. نویسنده این مقاله ادامه می دهد : در دوران ریاست جمهوری "جورج بوش" آمریکا بدترین نوع رابطه خود با دنیای اسلام را تجربه نمود تا جایی که نتایج بسیاری از نظر سنجی ها نشان می دهد احساسات ضد آمریکایی جهان اسلام بصورت روز افزون وجود دارد، زیرا این کشور در چند دهه گذشته از قوی ترین حامیان رژیم های استبدادی کشورهای اسلامی بوده است درحالیکه با کشور دموکراتیکی مانند ایران دشمنی می ورزد.

تقویم روز
امروز:
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد

میلادی : 22/05/2019
قمری : ١٧/٩/١٤٤٠
آب وهوا
فهرست مطالب
Copyright © 2008 Mahbang Inc., All rights reserved.