نتانياهو كيست؟

نتانياهو كيست؟
۱۳۸۸ دوازدهم تير

"بنيامين نتانياهو " رئيس حزب افراطي ليكود كه از سوي رئيس رژيم صهيونيستي مامور تشكيل كابينه شده در 21 اكتبر سال 1949در تل‌آويو به دنيا آمد. وي دوران كودكي را در بيت‌المقدس سپري كرد و تحصيلات دبيرستان را در آمريكا گذراند.

به گزارش فارس، "بنيامين نتانياهو " ملقب به "بي بي " در 21 اكتبر سال 1949در تل‌آويو به دنيا آمد. وي دوران كودكي را در بيت‌المقدس سپري كرد و تحصيلات دبيرستان را در آمريكا گذراند. پدرش در آمريكا در رشته تاريخ تدريس مي‌كرد. در سال 1967 به فلسطين اشغالي بازگشت و فوراً به ارتش پيوست و در يگان ويژه تكاوري به فراگيري فنون نظامي پرداخت. از سال 72-1967 افسر يگان ويژه ضد ترور بود، وظيفه‌ اصلي اين يگان شناسايي و ترور مبارزان فلسطيني است.

نتانياهو در چندين جنگ شركت داشته است، از جمله در عمليات فرودگاه بيروت در سال 1970 كه به هنگام ربوده شدن هواپيماي "سابانا " مجروح شد. وي در سال 1972 ارتش را رها كرد. اما در سال 1973 به علت جنگ و شكست رژيم صهيونيستي به ارتش بازگشت و به درجه ژنرالي رسيد.

در سال 1982 به درخواست "موشه آرنز " وزير جنگ سابق رژيم صهيونيستي به عنوان نايب ‌رئيس هيأت اعزامي اين رژيم به واشنگتن رفت. اين هيأت وظيفه بررسي نحوه همكاري استراتژيك ميان آمريكا و اسرائيل را به عهده داشت. از سال 1984 تا 1988 سفير رژيم صهيونيستي در سازمان ملل شد. در سال 1988 نتانياهو معاون وزير امور خارجه و از سال 1991 نيز معاون "اسحاق شامير " نخست‌وزير رژيم صهيونيستي بود. از سال 1996 تا 1999 به عنوان نهمين نخست‌وزير رژيم صهيونيستي انتخاب شد و همزمان مسئوليت وزارت اسكان را نيز در دست داشت.

نتانياهو در انتخابات سال 1999 رقابت را به حريف اصلي خود يعني "ايهود باراك " رئيس حزب كار رژيم صهيونيستي واگذار كرد، اما همچنان به عنوان يك بازيكن فرعي در صحنه سياسي رژيم صهيونيستي خود را نگه داشت.

وي در سال 2002 و هنگامي كه "آريل شارون " يكي از سران راستگراي رژيم صهيونيستي قدرت را در دست گرفت و بعد از استعفاي "ديويد لوي " به منصب وزارت خارجه اين رژيم منصوب شد، بعد از آن نيز از سال 2003 تا 2005 وزير دارايي رژيم صهيونيستي شد. در سال 2005 بعد از اينكه نخست‌وزير وقت رژيم صهيونيستي كه خود يكي از افراطي‌ترين سران اسرائيل بود و به علت كشتار مردم فلسطين به "قصاب صبرا و شتيلا " معروف شده بود، طرح خروج از نوار غزه را مطرح كرد، نتانياهو به عنوان اعتراض به اين طرح از كابينه شارون كناره‌گيري كرد.

بعد از اينكه شارون در پي تشديد اختلافات با حزب ليكود در پي تصميم به عقب‌نشيني يك‌جانبه از غزه از ليكود خارج شد و حزب به اصطلاح ميانه‌رو "كاديما " را تاسيس نمود، نتانياهو بار ديگر به رياست ليكود برگزيده شد تا اين حزب همچنان در مواضع افراطي خود باقي بماند.

برنامه سياسي حزب ليكود در زمان رياست نتانياهو به اين صورت طراحي شد، در زماني كه بحث تشكيل دو دولت فلسطيني و اسرائيلي در سرزمينهاي اشغالي مطرح شده بود، اين حزب به شدت با برپايي دولت فلسطيني مخالفت مي‌كرد، آنها همچنين با انتقال اموال دولت منتخب فلسطين به رياست‌ "اسماعيل هنيه " به غزه نيز مخالف بودند.

افراط گرايي ليكود تا حدي بود كه آنها با به كارگيري كارگران فلسطيني از كرانه باختري و نوار غزه در بخش صهيونيست‌نشين فلسطين اشغالي نيز به شدت مخالف بودند. آنها همچنين طرح "نقشه راه " را به علت آنچه آن را نبود شريك فلسطيني قانوني مي‌ناميدند، رد كرده و آن را فرسوده خواندند.

بعد از اين مواضع‌ افراطي بود كه جنبش مقاومت فلسطين (حماس) اين موضع‌گيري‌ها را جنگ عليه ملت فلسطين قلمداد كرد،

"سامي ابوزهري " سخنگوي اين جنبش گفت: اين "نه "ها در راستاي ادامه تجاوزات اسرائيل عليه ملت فلسطين است و به معني واقعي برنامه جنگي عليه ملت فلسطين را نشان مي‌دهد.

ابوزهري در پاسخ به اين مواضع تاكيد كرد كه ملت فلسطين سازوكار مقاومت را ادامه خواهد داد و به حقوق و آرمانهاي فلسطيني خود پايبند است و اشغالگران را به رسميت نخواهد شناخت.

رئيس ليكود در آستانه انتخابات پارلماني نيز تاكيد بر مواضع تند خود را به عنوان يكي از مهم‌ترين عناصر تبليغاتي تكيه كرد، او در اظهاراتي رد عقب‌نشيني از بلنديهاي جولان و قدس شرقي را كه "ايهود اولمرت " نخست‌وزير مستعفي رژيم صهيونيستي به دنبال آن بود را اعلام كرد.

نتانياهو همچنين تهديد كرده است كه به ايران حمله خواهد كرد و براي نابود كردن حماس بار ديگر غزه را به اشغال نيروهاي صهيونيست درخواهد آورد.

كارشناسان مسايل سياسي اين اظهارات نتانياهو را به دور از واقعيت‌هاي موجود مي‌دانند و معتقدند كه اين اظهارات تنها براي جلب آراء محافل تندروي صهيونيستي كه بيشترين قدرت را در سرزمينهاي اشغالي در دست دارند صورت مي‌گيرد.

نگاهي به ناتواني رژيم صهيونيستي در تجاوز 22 روزه اخير به نوار غزه نيز اين موضوع را به اثبات مي‌رساند، نتانياهو در حالي از حمله به ايران و از بين بردن نيروهاي مقاومت سخن مي‌راند كه نظاميان ارتش صهيونيستي حتي موفق نشدند با تمام امكانات و تجهيزات خود موشك‌هاي مقاومت فلسطيني به سرزمينهاي اشغالي را كه جزو مراحل اوليه اهداف خود از حمله به غزه تعريف كرده بودند، متوقف كنند.

نتانياهو همچنين مدعي شده است كه كابينه به رهبري وي تنها كابينه رژيم صهيونيستي خواهد بود كه مي‌تواند ابقاي بلندي‌هاي جولان در دستان اسرائيل را تضمين كند و نخواهد گذاشت كه قدس اشغالي تقسيم شود.

نتانياهو در اظهارات تبليغاتي خود گفته بود: قدس هرگز بار ديگر تقسيم نخواهد شد، جاملا ( نام عبري جولان) نيز هرگز سقوط نخواهد كرد و در صورت پيروزي ليكود همچنان در دستان ما خواهد بود.
تقویم روز
امروز:
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد

میلادی : 22/05/2019
قمری : ١٧/٩/١٤٤٠
آب وهوا
فهرست مطالب
Copyright © 2008 Mahbang Inc., All rights reserved.